Jednolity Plik Kontrolny - co to jest i od kiedy musisz go wysyłać ?


JPK to elektroniczny zbiór ksiąg i dokumentów prowadzonych za pomocą programu komputerowego w wymaganym formacie. Obowiązek jego dostarczania do Urzędu Skarbowego od 1 lipca 2016r. mają duże firmy. Już niebawem, bo od 1 stycznia 2017 będzie to również dotyczyć małych i średnich podmiotów, a od 1 stycznia 2018 także małych - mikro przedsiębiorstw.

Dlaczego ostał wprowadzony Jednolity Plik Kontrolny?

Oficjalnie głównym celem wprowadzenia JPK ma być ułatwienie przekazywania danych organom podatkowym przez przedsiębiorców. Jest on wysyłany drogą elektroniczną przez co ma zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy. Jednakże nie mniej istotnym powodem wprowadzenia JPK jest skrócenie czasu kontroli podatkowych i zwiększenie ich efektywności. Jest to jeden z elementów uszczelniania systemu podatkowego.

Jednolity Plik Kontrolny - struktura budowy

Plik JPK składa się z 7 struktur:
– JPK_KR – księgi rachunkowe
– JPK_WB – wyciąg bankowy
– JPK_MAG – magazyn
– JPK_VAT – ewidencja zakupu i sprzedaży
– JPK_FA – faktura VAT
– JPK_KPIR – podatkowa księga przychodów i rozchodów
– JPK_EWP – ewidencja przychodów.
Prawdopodobnie struktur będzie jeszcze więcej.

Jak wygenerować Jednolity Plik Kontrolny w programie Faktura Small Business?

Firma MEGA-TECH oczywiście wyszła naprzeciw potrzebom klientów i dostosowała swoje programy do zmieniających się przepisów. W najnowszych wersjach programu można już generować Jednolity Plik Kontrolny. Wystarczy wejść w Zestawienia/Analizy -> zakładka e-Kontrola podatkowa (JPK). Dalej klikamy ‘Generuj’, nadajemy nazwę pliku i wybieramy typ.

W Fakturze Small Business można generować plik dla faktur VAT JPK_FA, JPK_VAT, a w wersji HANDEL dodatkowo dla magazynu, czyli JPK_MAG. Musimy wybrać także Urząd skarbowy, pod który podlega firma oraz okres za który chcemy wygenerować zestawienie. Po zapisaniu taki plik przekazujemy księgowej, która ewentualnie dołącza pliki innych struktur i przesyła do Urzędu skarbowego.

Czego dotyczy JPK_MAG?

JPK_MAG jest generowany na podstawie dokumentów magazynowych: PZ, WZ, PW, RW i MM.

Czego dotyczy JPK_FA?

JPK_FA dotyczy dokumentów sprzedaży spełniających wymogi faktury. Wygenerowany plik obejmuje takie dane z faktur jak:

– stawki podatku,
– informację o rodzaju faktury: VAT, korekta, zaliczkowa i pozostałe oraz datę wystawienia, numer faktury, dane sprzedawcy i nabywcy, kwotę podatku i należności itp.,
– szczegółowe pozycje faktury.

Czego dotyczy JPK_VAT?

JPK_VAT dotyczy ewidencji sprzedaży i zakupów w wersji HANDEL. Dzięki temu formatowi w łatwy sposób możemy przenieść dokumenty do programu księgowego.

Jeśli nie posiadasz programu do faktur generującego JPK, zapoznaj się z ofertą firmy MEGA-TECH już dziś pobierając demo interesującego cię programu.Faktura Small Business wersja BOX
Program do wystawiania Faktur bez magazynu

CENA zakupu - 100 zł netto
odnowienie - aktualizacja roczna 120 zł netto


Pobierz demo           KUP TERAZ


JAK KUPIĆ? Pobierz wersję demonstracyjną. Kliknij w link KUPUJĘ lub napisz do nas na adres e-mail: biuro@ergo-media.pl . Podaj swoje dane do faktury VAT i wybraną wersję programu. Po wpłacie otrzymasz klucz do aktywacji programu. Napisz czy chcesz pudełko z płytą - koszt wysyłki 10 zł netto (UWAGA! Ze względu na częste aktualizacje programu płyta posiada zawsze starszą wersję programu wymagającą aktualizacji).


Faktura Small Business HANDEL wersja BOX
Program do wystawiania Faktur z magazynem

CENA zakupu - 150 zł netto
odnowienie - aktualizacja roczna 170 zł netto


Pobierz demo           KUP TERAZ

 
© ergo-media 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone